Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

GÜNDÜZ MÜDÜR, GECE DOKTOR

Yaklaşık bir ay önce Şırnak İl Sağlık Müdürü olarak atanan Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük, gündüz müdürlük yapıyor, akşam ise Şırnak Devlet Hastanesi’nde hasta bakıyor.

10 Aralık 2018  
 
--gunduz-mudur,-gece-doktor
 

Yaklaşık bir ay önce Şırnak İl Sağlık Müdürü olarak atanan Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük, gündüz müdürlük yapıyor, akşam ise Şırnak Devlet Hastanesi’nde hasta bakıyor.
24 ekim 2018 tarihinde Sağlık Müdürü Dr. Nedim Uzun’un görev yerinin değiştirilmesi ile yerine atanan Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük İl Sağlık Müdürü görevinin yanında akşamları hasta bakıyor. 
2015 ile 2017 yılları arasında Şırnak’ın Cizre İlçesi Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinde Üroloji Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. İsmail Başıbüyük, Şırnak’ta daha önce yapılmayan mesane kanseri ameliyatı, ağızdan alınan parça idrar yolu ameliyatı, böbrek ve böbrek üstü tümör alma ameliyatı, bağırsaktan idrar torbası ve varikosel ameliyatı gibi ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirerek adından söz ettirmişti. 
İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, İl Sağlık Müdürlüğü’nde mesaisinin bitmesinden sonra Şırnak Devlet Hastanesine gelerek hasta bakıyor. 
Devlet Hastanesi’nde sadece muayene yapmayacağını belirten Müdür Başıbüyük, ameliyatlarda yapacağını söyledi.
Hafta içi zamanın yetmediği durumlarda hafta sonlarıda hasta bakacağını belirten İl Sağlık Müdürü Op.Dr. İsmail Başıbüyük; “Müdürlüklerimiz dışında akşam saat 17:00-18:00’den sonra bakabildiğimiz maksimum düzeyde hastaya hizmet vermeye başlayacağız. Sadece poliklinik şeklinde olmayacak. Gün gelecek 6- 7 hastaya bakınca, 18:00-19:00’dan sonrada belki 19:00 ile, 22:00 arasında ameliyata geçeceğiz. Biz buraya gelince sadece gidip müdürlükte oturalım, müdürlüğün işini yapalım değil, bizim derdimiz vatandaşa hizmet ise bunu üroloji uzmanı olarak iki koldan yapacağız. Bizim bir vasfımız müdürlük kısmıdır. Müdürlük makamında vatandaşa hizmet edeceğiz. Birde hasta bakma noktasında uyum sağlamaya çalışacağız. Hasta bakma için bir gün önceden hastalar organize edilecek. Biz geleceğiz burada hastalara bakacağız. Baktık vaktimiz yetmiyor, hafta sonları dahil olmak üzere ameliyat yapmamız gereken yerde ameliyatımızı yapıp, hastalarımızı mağdur etmeyecek şekilde hastalarımıza bakacağız” dedi.
Hastalar için verimli olmak adına günde 10 hastaya bakacağını ifade eden Müdür Başıbüyük; “Günde 10 hasta bakaca Bu uygulamaya ben göreve başladığımız ilk gün fikrimde olan bir düşüncemdi. Ama ilk bir ay müdürlüğün bir dağınıklığı vardı, onu toparlamam gerekiyordu. Bu dağınıklığı toparladıktan sonra da planladık. Planımız şu şekilde mesai saati her gün 10 hasta, hem hasta için verimli olabilecek bir süreye ayırabilmek. Hedefimiz 10 tane hastaya bakabilmek. Yapabilirsekte ameliyat şeklinde 7 ila 10 arası günde 2 tane ameliyat planımız var” dedi.
Şırnak’a hizmet etmeye geldiği için mesai kavramı gözetmeksizin her zaman hastalara bakacağını belirten İl Sağlık Müdürü Op.Dr. İsmail Başıbüyük; “ Sadece haftanın 5 günü değil, biz buraya hizmet etmeye geldik. Bizim derdimiz saat kavramı, zaman kavramı değil, gecenin birinde de aransa ‘bir ameliyat var’ dense, müdürlük başka bir şey ama hizmet noktasında ben bir üroloji uzmanıyım gelip burada gecenin birinde üçünde saat fark etmezisin gelip ameliyatımı yaparım, hastama bakarım. Yani acil bir hasta olur, birine ulaşması gerekir. Acil bir hasta olur, gecenin bir saatine bize ihtiyaç olur, ben gecenin bir saatinde gelip ‘o hastama da bakarım. Zaman, mekan fark etmez. Bu Şırnak devlet hastanesinde olur, yeri Silopi ilçesinde olur, ilçelerde olur, hiç fark etmez hizmeti götürebildiğimiz her yere ulaşmaya çalışacağız” dedi.
BEN ZAMAN AYIRABİLİYORSAM BAŞHEKİMLERDE HASTALARA ZAMAN AYIRABİLİR
Başhekimlere örnek olmak adına yaptığını başhekimlerden hasta bakmalarını talep edeceğini belirten Müdür Başıbüyük; “ Bunu sadece müdürlük olarak değil, hekimlik olarakta devam edeceğiz. bunu yaparken de şunu da sağlayacağız. Biz başhekimlerimizde uzman, göz uzmanımız var, dahiliye uzmanımız var, bunlarında sadece başhekimlik yapmasını istemiyorum ben, bunlar da yeri geldiğinde mesai saatleri dışında olsa veya mesai saatleri içinde ama boşluk buldukları zamanlarda da onlarında hasta bakmasını talep edeceğim.bunu ben kendim yapıyorum ki, onlarda örnek alabilsin. Belki başhekimlerimizin işleri biraz daha yoğun, Ben bu yoğunluğa rağmen buna zaman ayırabiliyorsam. Başhekimlerimiz, başhekim yardımcılarımız da bu yoğunluğa zaman ayırabilir. Onlardan da bunu talep edeceğim” 
BUNU YAPMAMIZIN NEDENİ HASTA FAZLALIĞI
2015-2017 yılları arasında Cizre’de görev yaptığı sırada günde 130 hastaya baktığını ifade eden Müdür Başıbüyük şöyle konuştu; “Bunu yapmamızın nedeni doktor eksikliği değil, hasta fazlalığıdır. Ben Cizre devlet hastanesinde çalışırken günde 130 tane hasta bakıyordum. Sabah 8’de başlardım, akşam yediye kadar hasta bakardım. Çok fazla hasta var. bir hekime düşen hasta sayısı çok fazla. Benim hasta bakarak diğer hekimlerin üzerindeki yükü de hafifletmem gerekiyor. Yük hafifledikçe emin olun ki hastaya verilen hizmetin kalitesi de artacaktır”

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © nuhhaber.net
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları nuhhaber Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi nuhhaber Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |